history

Історія розвитку веб-дизайну. Частина Перша.

Першим етапом створення Всесвітньої павутини було використання її науковими установами, урядами і військовими організаціями як засобу швидкого обміну переважно текстовою інформацією.Через це веб-документи тих часів були дуже простими, а потреба у їх візуалізації була вкрай низькою.

Ще однією особливістю є те, що веб-дизайн дуже тісно пов’язаний з технологічним розвитком – браузерів, поштових клієнтів, швидкістю передачі даних, кількістю кольорів на моніторах та інших факторів. Розглянемо, яким чином веб-дизайн розвивався, починаючи з консолей і закінчуючи 3D проекціями.

 • 1971-1989 рік – перший обмін повідомленнями
 • Початок 90-х – перша HTML сторінка
 • Ера першого покоління веб-сайтів
 • Мова програмування JavaScript. Каскадна таблиця стилів. Flash – 1995-1996 рр.
 • Кінець 90-х – розквіт флеш-технологій
 • 2000 рік (травень) – реліз PHP4.
 • 2000 рік (грудень) – W3C та JavaScript.
 • 2005 рік – упровадження технології WEB 2.0.
 • 2009 рік – поява планшетів та смартфонів.
 • 2009 рік – занепад Flash, розробка HTML5.
 • 2011 рік – підтримка HTML5 браузерами.

1971-1989 рік – перший обмін повідомленнями.

Передачею даних через Інтернет вже займалися 2 роки, але інформація, що передавалася була предназначена виключно для машин. Перша ж програма для відправки електронної пошти була розроблена в 1971 році, і саме цю дату ми будемо вважати датою відліку розвитку веб-дизайну, оскільки якість представлення інформації в цифровому вигляді за допомогою веба для кінцевого користувача стала актуальною.

У той період поняття веб-дизайну у всесвітній павутині не було ще актуальним, але ідеї вже зароджувалися в головах креативних інженерів та вчених, які входили до мережі ARPANET. В той час вже можна було обмінюватися повідомленнями і представляти інформацію, але це був лише чистий текст. Та вже тоді користувачі намагалися вирізнятися й робили це за допомогою ASCII зображень. Форматування простого ж тексту та виділення заголовків відбувалося за допомогою нижніх підкреслень, слешів та інших символі.

В семидесятих роках з’явилися поштові розсилки, дошки оголошень, групи новин і подібного роду інформація обов’язково мала приваблювати увагу. Мережа була ще досить маленькою, тому комерційними оголошення були рідкістю й спеціалісти з дизайну не приймали участь в цьому.

Початок 90-х — перша HTML сторінка

Протягом майже 20 років візуалізація інформації в Інтернеті була на примітивному рівні. Переломним моментом стала розробка протоколу HTTP, а слідом за нею – мова гіпертекстової розмітки – HTML в 1989 році.

Перша інтернет-сторінка в консольному браузері виглядала не досить привабливо – чорне тло, на якому переважно білими літерами (або декількома ще яскравими кольорами) були розміщені різні тексти та написи.

HTML була винайдена в рамках розробки протоколу та ніхто й не очікував, що ще наступні вже принаймні 20 років HTML буде лишатися головним інструментом для веб-розробників.

Вже тоді перед веб-дизайнерами виникали проблеми коректного відображення на усіх платформах, в графічних оболонка і консолях. Консольних браузерів було багато, не всі станом на початок 90-х років мали системи з графічними оболонками.

Ера першого покоління веб-сайтів

Мова розмітки HTML була винайдена в рамках розробки протоколу. Розробники і не очікували, що наступні вже принаймні 20 років мова HTML буде лишатися головним інструментом для веб-розробників. Вже тоді перед веб-дизайнерами виникали проблеми коректного відображення на усіх платформах, в графічних оболонка і консолях. Консольних браузерів було багато, не всі станом на початок 90-х років мали системи з графічними оболонками.

Поступово, із входженням інтернет-спілкування у повсякденне життя людей та зростанням потреби у доступному та зрозумілому для пересічного користувача інтерфейсі, на сцену вийшли люди, які називали себе «веб-дизайнерами». Оскільки більшість з них прийшли зі світу паперового дизайну, вони хотіли ще більшого контролю над зовнішнім виглядом створюваних web-сторінок. У 1996 році була видана дуже впливова книга Девіда Сігела під назвою «Creating Killer Web Sites», незабаром вона стала бестселером номер 1 на Amazon — немислиме досягнення для книги по web-дизайну.

Інтернет-сайтів ставало все більше. Але якість всіх ресурсів була надзвичайно низькою. Відсутність будь-яких стандартів до веб-дизайну призвело до своєрідного хаосу. Кожен сайт був не схожий на попередній стилем оформлення,. Однак їх унікальність забезпечувалась не оригінальністю зовнішнього вигляду, а, переважним чином, просто своєрідною логікою навігації, формами шрифтів, стилями вирівнювання тощо. Сайти робилися так, як того хоче розробник, судячи з його суб’єктивної думки, а не на підставі аналізу такої сучасної якості сайту, як юзабіліті.

Всі сторінки були статичними, тобто вони існували з повною відсутністю динамічних елементів (окрім gif-картинок). Інтернет був виключно для читання, тобто мови не було про інтерактивність й про те, що сайт має “говорити на ти” з відвідувачем.

З появою інтернет та “веб-майстрів” на пострадянському просторі веб-дизайн кардинально виділявся. На заході сайти були порівняні стриманіші в стилі оформлення – однорідний сірий або білий фон, дрібний шрифт (переважно Times), сині посилання, відсутність навіть gif анімації. В Росії ж, навпаки, сайти були як папуги – максимально різнокольорові й насичені різними зайвими елементами мультимедії, блимань тексту та іншими елементами, які мали б з точки зору веб-майстрів приваблювати увагу.

Корінь цієї відмінності криється в тому, що для СНГ Інтернет став відкриттям значно пізніше, коли модеми вже були більш-менш швидкісними й можна було дозволити завантажувати зайві кілобайти зображень – саме це й вплинуло на формування смаків в рунеті.  Стиль же ж оформлення західних веб-сайтів зароджувався в академічному середовищі, він був частиною наукових процесів, обмінів результатами наукових досліджень між науковцями.  Перші веб-сторінки були призначені виключно для публікації наукових матеріалів.

Мова програмування JavaScript. Каскадна таблиця стилів. Flash — 1995-1996 рр.

До 96 року над дизайном сайту думали інженери. Залучати дизайнерів до роботи над пересічними інтернет-ресурсами було безглуздо, так як реалізація задумок дизайнерів в простому HTML була практично нереальною.

Проте, з появою таких інструментів, як CSS, JavaScript, Flash розподіл роботи над сайтом – дизайн та програмування стала реальною. Більше того – з’явилася спеціалізація верстальщика HTML/CSS, що відповідав за коректну верстку задумок дизайнерів.

Кінець 90-х — розквіт флеш-технологій

Найкращим рішенням для того, щоб втілювати в сайт ідеї дизайнерів стала Flash-технологія. Реалізація меню, логотипів, динамічних елементів стала реальною за рахунок того, що flash-додатки відображалися однаково у всіх браузерах (головна умова, щоб в операційній системі був встановлений flash-клієнт компанії Macromedia).

У цей період з’являються і повноцінні сайти на Flash, досить рідкісні, бо за загальним об’ємом сторінка була завелика для Інтернет-каналів того часу. Щоб зачекати, доки завантажиться сайт на Flash, доводилось чекати десятки хвилин, проте воно того коштувало, якщо дизайнер мав дійсно цікаву задумку (див. дод. 2, мал. 2). Зразком цьому є сайт відомої авторки – Дж.К.Роулінг, що був один з найфункціональнішим свого часу. Сайт був не просто джерелом інформації, але й містив в собі багато інтерактивних речей, наприклад: для того, щоб отримати додаткову, приховану інформацію потрібно було на сайті шукати потаємні кнопки, проходити міні-квести.

Початок XXI-го сторіччя був технологічним розквітом веб-індустрії. Це стрибок в розвитку PHP, як мови програмування для веб-сайтів, це й більш впевнена підтримка браузерами технологій CSS, скачок в розвитку JavaScript.

2000 рік (травень) – реліз PHP4.

Вже на кінці 1990-х PHP-3-версія стала найпопулярнішою мовою програмування для веб-додатків. PHP 4 знаменна тим, що в ній з’явилася підтримка сесій, безпечне опрацювання форм, тобто авторизація під обліковим запитом на сайті, зберігання на сайтах конфіденційної інформації стало звичною справою. 2000 рік, червень – Internet Explorer повністю підтримує CSS.

В 2000 році браузер Internet Explorer 5.5. повноцінно підтримував CSS, а факт, що Miscrosoft на той час був монополістом інтернет-браузерів у всьому світі, посприяло розвитку цій технології і широкому її застосуванню.

2000 рік (грудень) – W3C та JavaScript.

Світова асоціація з підтримки стандартизації веб-дизайну W3C офіційно рекомендує використовувати на сторінках мову JavaScript й розміщує в себе на сайті специфікації. Крім того, були ще спроби у впровадженні програмування на стороні клієнта, але жодна не заслуговувала уваги так сильно, як JS.

Вже через рік гарним тоном в оформленні графічних інтерфейсів на сайтах був не Flash, а JavaScript. Flash займав своє місце, а от прості елементи, яким потрібна була динаміка (типу випадаючих меню), реалізовувався за допомогою JavaScript. І вже в 2002 році 99% всіх браузерів підтримувало JavaScript (див. дод. 3, мал. 1). Не дивлячись на те, що JavaScript, PHP та CSS є технічною складовою сайтобудівництва, вони заслуговують на увагу тим, що стали основою для кардинально іншого бачення веб-дизайну, який згодом назвуть WEB 2.0, наче перекресливши ті здобутки й принципи які були до того часу.

2005 рік – упровадження технології WEB 2.0.

Термін взято з публікації засновника найуспішнішої компанії з комп’ютерної літератури – O’REILLY – Тіма О’Рейлі під заголовком “Tim O’Reilly — What Is Web 2.0″. У статті Тім розповідає про основні технологічні й естетичні відмінності попереднього покоління інтернет-дизайну й теперішнього. Згідно його думки, основними принципами в дизайні стали

 • Простота
 • Центральне вирівнювання
 • Невелика кількість колонок
 • Окрема шапка
 • Максимально проста навігація
 • Чіткі логотипи
 • Крупний текст
 • Яскраві кольори
 • 3D Ефекти
 • Градієнти
 • Оригінальні іконки

Якщо можна було б описати дизайн в стилі Web 2.0 одним словом, то це буде слово «Простота». Сьогодні прості, сміливі та елегантні рішення в дизайні, дозволяють сказати більше, використовуючи менше слів:

 • Вони дозволяють дизайнерам, переходити відразу до теми сайту, направляти погляд відвідувача на основні елементи, з допомогою декількох добре підібраних візуальних ефектів.
 • Вони використовують не багато слів, але говорять більше, і ретельно підбирають зображення для досягнення бажаного ефекту.
 • Вони відкидають ідею про те, що дизайнер не можете передбачити, чого відвідувачі хочуть від вашого сайту.

2009 рік – поява планшетів та смартфонів.

З популяризацією смартфонів з сенсорним екраном, а згодом і планшетів, веб-дизайн ставав все більш універсальним для приладів з різним дисплеєм та засобами керування навігацією. Стає куди важче передбачати поведінку веб-сайтів на різних платформах. Інтернет виходить за межі настольного комп’ютера чи ноутбука. Інтернет всюди – від віджетів на плазмових телевізорах до додатків з сервісами на холодильниках. Один дизайнер вже не може передбачити всіх моментів і на розробку веб-дизайнів для мобільних пристроїв з’являються окремі посади та спеціалізації.

2009 рік – занепад Flash, розробка HTML5.

Flash, нажаль, стає сповненим помилок, із-за нього підвисають браузери. Йому потрібні постійні оновлення безпеки. З флеша незручно копіювати інформацію і під пошукові системи він зовсім не оптимізований. В еру інформаційних технологій це не допустимо. Flash офіційно не підтримується основними мобільними платформами – Android, MacOS, а це означає, що кінець ери Flash-технологій вже близький, на місце йому приходить новий стандарт Інтернет-розмітки – HTML 5.

2011 рік – підтримка HTML5 браузерами.

Офіційно релізу HTML5 ще не відбулося, але наробки вже використовуються й підтримуються найновішими версіями браузерів Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome. В тестовий режим відображення відео переходять багато порталів, в тому числі YouTube.

Як висновок, можна запевнитися в тому, що веб-дизайн, є одним з різновидів дизайну, що найбільш пов’язаний з розвитком технологій в цій області. На початку розвитку Інтернету не було потреби в дизайнерах по причині відсутності  інструментів для візуалізації, коли ж така потреба з’явилася, то дизайнери змушували прилаштовуватися під технології, які обмежували їх творчу думку в рамках можливостей реалізації.

Зараз інструментів придостатньо, але виникла інша проблема — дизайн має бути зручним для різних пристроїв, різного розміру та засобів керування. Відповідно, веб-дизайнер має працювати в команді з технологами й можливо частково мислити, як технолог.

Історія розвитку веб-дизайну. Частина Перша.: 1 комментарий

 1. Можешь убрать запись «Розділ “Історія розвитку веб-дизайну” для диплому Катерини Базарової в розробці.». Спасибо что так «быстро пишешь»)) Меня уже послали, а я тебе говорила про сроки. Можешь потом комментарий удалить. Спасибо ДРУГ, что выручил)) А еще это пародоксально долго писать историю веб-дизайна целых 2 месяца!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *