captcha

CAPTCHA. Тест на людяність

Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart
Капча – метод, який шляхом деяких тестів розпізнає людину та бота(робота). Результат правилььної дії капті не на користь другого.

Хакери всього світу із завзяттям, кожного дня, створюють все витонченіші алгоритми для розпізнавання все складніших каптч. Спам в наш час, один з найефективніших способів реклами, тому, як програмістам, так і клієнтам приносить дуже великі прибутки (500 млрд $ в рік витрачається на рекламу). А в той же час, страждають власники сайтів, електронних скриньок.
Хакери, таким чином роблять невеличкий внесок в розвиток штучного інтелекту, а кінцева ціль найблагородніша для комп’ютерщика – підтвердження легендарного теста Тюрінга, про який в самому кінці статті.

У більшостях випадках, використовується:

 • В формі реєстрації
 • В написанні повідомлення
 • В складних запитах до сервера

Типи каптч

 1. Списати текст із зображення
  Приклад одного з найкращих варіантів каптчі ,що використовується на сайті Facebook.com

  Перевага – в деформованості шрифта.
  Головна властивість програм, що вгадують каптчу полягає у скануванні тексту (на зразок програм FineReader) Одна з най загрозливіших – PWNtcha , а після їх статистик, мало руки не складаються каптчу розробляти.
  Так саме деформованість шрифту найкращим чином вводить програму в оману.
 2. Дати відповідь на задачку

  Помилково дехто вважає, що задачки на прикладі «28+17 = ?» чимось налякає робота. Навпаки, в арифметиці комп’ютери з самих своїх початків розумніші середньостатистичної людини, і просканувати задачку, «як два байти переслати».
  Вище, я навів приклад геніальної каптчі форуму фізтеху.
  «Для того чтобы приступить к регистрации всем предлагается пройти небольшой тест. Он состоит всего из одной задачки школьного уровня. Нужно определить сопротивление между точками A и B в такой схеме»
  Подібну каптчу також запросто розв’яже машина, у випадку, коли програміст складе спеціально для неї алгоритм розв’язку. Але занадто обтяжливо, бо цінність форума не на стільки велика.

Наші студенти – «майбутнє інформаційних технологій»

Останнім часом весь Інтернет захлинається в потоці спаму. Великі портали типу google, rambler, yandex не є виключенням, не дивлячись на їх найсучасніші методи захисту.

В чому фокус? Невже на стільки різко просунулися технології?
А відповідь знайшли в переліку вакансій для IT-спеціалістів на сайтах про роботу СНГ.

Деякі звучать так: «Работа для студентов. Необходимы люди для распознавания картинок, за каждую 1000 картинок платим $5. По наблюдениям, среднее время распознавания 1000 картинок — 1 час, т.е. за день упорного труда вы можете заработать $60-70»
От такі от справи. Як би було не соромно за своїх колег-студентів, але така мавпяча — «робота» має місце.

Не дуже втішає перспективність подальшого розвитку цих людей в області інформаційних технологій.
І як не дивно звучатиме, але жаль, якщо зникнуть витончені алгоритми хакерів.

В що перетвориться гостьова книга без каптчі?

Є веб-майстри, що нехтують створенням каптчі. Це призводить до самих непередбачуваних наслідків. Одним з таких горе-майстрів, виявився і я.
Найпершим моїм сайтом на PHP став mmh.com.ua. Не розібрався в створенні каптчі, а можливо просто не бачив в цьому доцільності.

— Кому потрібен той сайт на 5 чоловік в день?» — подумав я

Статистика по сьогоднішній день не покращилася, не в моїй компетенції його розкрутка. Враження, що адміністрація на сайт забила, але не «забили» спамери!
Виявляється спамери цінують кожний веб-проект, і не втрачають можливості його заспамити не даючи розслабитися адміністратору.

Перевіряючи своє портфоліо випадково завітав до цієї ж гостьової. І в мене повис браузер. Не дивно, бо вага однієї сторінки, складало 2 мегабайти. Видаливши всі повідомлення, через 8 годин приросло на 150 повідомлень.
Тематика повідомлень здебільшого: порно та китайські ресторани.

Цих вихідних, разом з читачами блогу, розглянемо алгоритми створення обох з наведених тип каптч і напишемо її код, інтегруючи як на сайт mmh.com.ua, так і в блог WebDevelopment.

Якщо Ви уважно дочитали статтю до кінця, то я впевнений, що тест Тьюрінга, який я згадував на початку буде вам дуже цікавий та корисний для загального розвитку.

Додаток. Тест Тьюрінга

Мета Тьюрінга полягала в створенні програми, щоб «Людина, що взаємодіє з двома компютерами. На основі відповідей на питання має визначити, з ким спілкується: з людиною або компютерною програмою. Задача компютерної програми — заплутати людину, змусивши зробити неправильний вибір».Ідея була опублікована в 1950 році і до нашого часу залишилася нереалізованою.
Як в алхімії, філософського каменю досі не створено, але на шляху мети алхіміки створювали ліки, нові закони в хімії та фізиці, так і тест Тюрінга досі сприяє розвитку штучного інтелекту та компютерних технологій в цілому.

CAPTCHA. Тест на людяність: 1 комментарий

 1. Каптча это конечно бред, но зато очень спасает от спамроботов. На своих сайтах пытаюсь обойтись без каптчи, но с проверкой IP и подтверждением по email.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *