turing

Алан Тьюрінг

Сьогодні 100 років з дня народження Алана Тьюрінга. В честь чого я публікую свою статтю, яку тримав в себе на комп’ютері для спеціалізованого сайту — про людей в області комп’ютерної індустрії, що змінили світ, на запуск проекту якого недостатньо часу.
Не даремно першим героєм нашого сайту став — Алан Тьюрінг – символ, чи навіть ікона, комп’ютерної індустрії.

Алан Тьюрінг був першим в світі хакером, який змінив хід Другої Світової Війни розробивши програму, яка перехвачувала та дешифрувала фашистські коди.

Саме Тьюрінг ввів поняття «computer science» чи «інформатика», і був засновником теорії штучного інтелекту. Його теорія стала підґрунтям для всіх дослідників в області штучного інтелекту та навіть для ідей сучасних авторів-фантастів. Машина Тьюрінга в комп’ютерній індустрії є аналогом філософського каменю в алхімії — щось таке очевидне, але на той час вкрай недосяжне.

Щорічна нагорода Асоціації обчислювальної техніки називається «Премія Тьюрінга», що є по значимості такою ж, як і Нобелівська Премія для спеціалістів в області інформатики.

Наукова діяльність

Алан вчився у Франції, Англії і у США. В той час, багато математиків намагалися створити алгоритм для визначення істинності математичних виразів. Геделю вдалося довести, що будь-яка математична система аксіом неповна в тому розумінні, що в ній існує висловлювання, істинність яких не можна ні спростувати, ні підтвердити. Це спонукало Тьюрінга довести, що немає загального методу визначення істинності і, таким чином, математика завжди буде містити висловлювання, що не можуть бути доведеними.

У своїй роботі Тьюрінг запропонував проект простого пристрою, що мав всі основні властивості сучасного комп’ютера: програмне забезпечення, управління, пам’ять та покроковий спосіб дій. Ця віртуальна машина, отримала назву — «машини Тьюрінга». Вона використовується в теорії автоматів та комп’ютерів.

Штучний інтелект

Тест Тьюрінга — тест, запропонований Аланом Тьюрінгом в 1950 році в статті «Обчислювальні машини і розум» (англ. Computing Machinery and Intelligence) для перевірки, чи є комп’ютер розумним в людському розумінні. У цьому тесті одна або кілька людей повинні задавати питання двом таємним співрозмовникам і на підставі відповідей визначати, хто з них машина, а хто людина. Якщо не вдавалося розкрити машину, яка маскувалася під людину, передбачалося, що ця машина розумна.

Машина Тьюрінга здатна імітувати (при наявності відповідної програми) будь-яку іншу машину, дія якої полягає в переході від одного дискретного стану до іншого.

Роль в другій світовій війні

Під час Другої світової війни Тьюрінг працював у Блечлі Парк — британському криптографічному центрі, де очолював одну з п’яти груп, Hut 8, що займалася в рамках проекту «Ультра» розшифровкою закодованих шифрів німецькою машиною «Енігма», які надсилалися фашистському морському флоту.

Британська розвідка роздобула цей пристрій «Енігма», але розшифровувати перехоплені радіограми німців не вдавалося.

Тьюрінгу була надана свобода дій. Він запросив у свій відділ «Британської школи кодів та шифрів» кількох друзів-шахістів. Одним з таких був Гаррі Голомбека, що став згодом відомим суддею ФІДЕ.

27-річного Тьюрінга і його колег охопив справжній спортивний азарт. Німці вважали «Енігму» неприступною. Складність дешифрування ускладнюється тим, що в закодованому слові виходило більше літер, ніж в оригіналі. Тим не менш, Тьюрінг вже через півроку розробив пристрій, названий їм «бомбою», який дозволяв читати практично всі повідомлення «Люфтваффе». А ще через рік був «зламаний» і більш складний варіант «Енігми», що використовувався нацистськими підводників. Це багато в чому зумовило успіх британського флоту. Після розгрому Німеччини він отримав Орден.

Computer Science

Алан Тьюрінг був включений в наукову групу, що займалася створенням британської електронно-обчислювальної машини.

У 1951 році в Манчестері почав працювати один з перших у світі комп’ютерів. Тьюрінг займався розробкою програмного забезпечення під нього.

Тоді він написав і першу шахову програму для ЕОМ. Це був тільки алгоритм, тому що комп’ютера, здатного виконати цю програму, ще не існувало.

Випадок, який зруйнував життя

Все рухнуло буквально в один день. У 1952 році квартиру Тьюрінга обікрали. У ході розслідування з’ясувалося, що це зробив один з друзів його сексуального партнера. Вчений ніколи, взагалі-то, не приховував своєї нетрадиційної сексуальної орієнтації, але зайвий раз не привертаючи до цього увагу.

Однак скандал з крадіжкою отримав широкого розголосу, і в результаті звинувачення в непристойній поведінці було висунуто проти самого Тьюрінга. У той час у Великобританії гомосексуальні статеві акти були заборонені законом, а гомосексуалізм вважався психічним захворюванням.

31 березня 1953 року відбувся суд. Вирок припускав вибір: або тюремне ув’язнення, або ін’єкції жіночого гормону естрогену (спосіб хімічної кастрації). Він вибрав останнє.

З Департаменту кодів його звільнили. Позбавили допуску до секретних матеріалів. Його підтримав колектив викладачів Манчестерського університету. Він мав згоду викладати в університеті, але в університеті так майже і не з’являвся.

Через рік після винесення вироку він помер від отруєння ціанідів, які, очевидно, міститься в яблуці, половину якого Тьюрінг з’їв перед смертю. Було визнано, що він покінчив життя самогубством. Тим не менш, його мати вважала, що він отруївся випадково, так як завжди недбало працював з хімікатами.

В честь Алана Тьюрінга

Одна з щорічних нагород Асоціації обчислювальної техніки називається Премією Тьюрінга.

Алан Тьюрінг згадується в історичному романі «Кріптономікон» Ніла Стівенсона.

У наївному, але красивому фільмі «Енігма» про кохання, війну і секретні служби Тьюрінг показаний як головний герой Том Джеріко, якого зіграв Дюгрей Скотт.

Відомий письменник-фантаст Гаррі Гаррісон у співавторстві з американським ученим в галузі штучного інтелекту Марвін Мінську написав роман «Вибір за Тьюрінгом» ( «The Turing Option», 1992).

Алан Тьюрінг: 2 комментария

  1. Дуже цікавий матеріал, правда логічність викладу та текстовка бажає кращого .
    Продовжуй далі … Але є ще питання: чи 100 % достовірна ця інформація ?

    1. Дякую за коментар. Так, ця інформація є достовірною. Я зважу на ваше зауваження стосовно логічності викладу, так само, як і інформацію про джерела.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *